Jak wypełnić zeznanie podatkowe? - TAX SAFE Biuro Rachunkowe

Jak wypełnić zeznanie podatkowe?

2023-07-12 taxsafe Comments Off

Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego jest ważnym obowiązkiem, który pozwala na prawidłowe opodatkowanie dochodów i przestrzeganie przepisów podatkowych. W bieżącym artykule specjaliści z biura rachunkowego TAX SAFE zebrali najważniejsze informacje dotyczące tego zagadnienia i odpowiadają na najistotniejsze pytania dotyczące rocznego rozliczenia.

Jak wypełnić zeznanie podatkowe?

Czym jest roczne zeznanie podatkowe?

Roczne zeznanie podatkowe to dokument, który podatnicy składają co roku w celu rozliczenia swoich dochodów i obliczenia należnego podatku za dany rok podatkowy. Jest to obowiązek, który wynika z przepisów podatkowych i dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i niektórych podmiotów gospodarczych.

W rocznym zeznaniu podatkowym podatnik przedstawia informacje dotyczące swoich dochodów, odliczeń podatkowych, ulg, przychodów z różnych źródeł oraz wszelkich innych danych, które mają wpływ na obliczenie wysokości podatku. Celem złożenia zeznania podatkowego jest ustalenie, czy podatnik ma nadpłatę podatku do zwrotu, czy też należy dopłacić zaległy podatek.

W jaki sposób przygotowuje się roczne zeznanie podatkowe?

Roczne zeznanie podatkowe składa się na formularzach PIT, które są dostępne w urzędach skarbowych, na stronach internetowych Ministerstwa Finansów lub poprzez platformy elektroniczne, takie jak e-Deklaracje. Termin składania zeznań podatkowych określa Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i zwykle ustalony jest do 30 kwietnia następnego roku po roku rozliczeniowym.

Czym jest roczne zeznanie podatkowe?

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe, należy zebrać niezbędne dokumenty, takie jak:

 • formularz PIT,
 • informacje dotyczące dochodów,
 • odliczenia podatkowe,
 • umowy o pracę,
 • dokumenty dotyczące nieruchomości itp.

Następnie wybierając odpowiedni formularz PIT, uzupełniamy informacje osobiste, wprowadzamy dochody z różnych źródeł, odliczenia podatkowe oraz inne informacje, takie jak informacje o posiadanych nieruchomościach, działalności gospodarczej, darowiznach itp. Po wypełnieniu zeznania podatkowego, dokładnie go przeglądamy i sprawdzamy ewentualne błędy. Na koniec zeznanie można złożyć elektronicznie lub tradycyjnie w urzędzie skarbowym. W przypadku skomplikowanych sytuacji podatkowych zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą z biura rachunkowego. Księgowa, księgowy czy doradca podatkowy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Jak wypełnić zeznanie podatkowe?

Wypełnienie rocznego zeznania podatkowego może być złożonym procesem, zwłaszcza w sytuacji, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, czy to w formie JDG (Jednoosobowa Działalność Gospodarcza), czy spółki (spółka z o.o. lub spółki osobowe). Można zrobić to osobiście posługując się poniższymi wytycznymi, bądź zlecić specjalistom z biura księgowego.

W jaki sposób przygotowuje się roczne zeznanie podatkowe?

Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe, by nie popełnić błędu?

Uniknięcie błędów przy składaniu rozliczeń podatkowych jest bardzo istotne, gdyż niweluje stres i konieczność składania wyjaśnień w Urzędzie Skarbowym. Żeby wszystko przebiegło sprawnie przede wszystkim należy zebrać niezbędne dokumenty podatkowe, takie jak formularz PIT, informacje o dochodach (np. zaświadczenia o zatrudnieniu, wynagrodzeniach, dywidendach), odliczenia podatkowe, dokumenty dotyczące inwestycji (np. PIT-8C), umowy o pracę, dokumenty dotyczące nieruchomości itp..

Następnie wybieramy odpowiedni formularz PIT, który odpowiada naszej sytuacji podatkowej, na przykład PIT-36, PIT-37, PIT-38, by uzupełniać w nim dane osobowe, takie jak:

 • imię,
 • nazwisko,
 • numer PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • numer identyfikacji podatkowej (NIP),
 • numer konta bankowego

oraz dane rozliczeniowe takie jak:

 • kwoty wynagrodzenia za pracę,
 • kwoty przychodu z działalności gospodarczej,
 • kwoty zapłaconych zaliczek do Urzędu Skarbowego,
 • kwoty składek na ubezpieczenie społeczne,
 • kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne,
 • kwoty zwolnione od podatku (zgodne z przysługującymi ulgami).

Na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wypełnianiu zeznania podatkowego?

Wprowadzając dochody z różnych źródeł, takie jak: wynagrodzenie za pracę, dochody z najmu, dywidendy, odsetki bankowe, darowizny, dochody zagraniczne i inne warto upewnić się, że podajemy poprawne kwoty i zgodnie z kategorią dochodów według wybranego formularza PIT.

Koniecznie trzeba sprawdzić, czy rzeczywiście przysługują nam odliczenia podatkowe, na przykład:

 • ulgi rodzinne,
 • ulgi na dzieci,
 • odliczenia na cele rehabilitacyjne.

Bardzo istotne jest, by sprawdzić ponownie cały dokument. Pomaga to znaleźć ewentualne błędy lub pominięcia i upewnić się, że wszystkie wprowadzone informacje są poprawne i zgodne z posiadanymi dokumentami.

W jaki sposób dostarczyć roczne zeznanie podatkowe do urzędu? Gdzie szukać specjalistów od rocznych rozliczeń podatkowych?

Złożenie rocznego zeznania podatkowego możliwe jest elektronicznie za pośrednictwem portalu podatkowego (e-Deklaracje) lub tradycyjnie w urzędzie skarbowym. Wybierając odpowiednią dla siebie opcję złożenia zeznania pamiętajmy o podpisach i potwierdzeniu swojej tożsamości.

Na koniec warto podkreślić, że w przypadku bardziej skomplikowanych sytuacji podatkowych lub wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak księgowy lub doradca podatkowy. Wszystko po to, by upewnić się, że wszystko zostało wypełnione prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Zapraszamy do oddziałów TAX SAFE między innymi takich jak: Biuro Rachunkowe Września, Biuro Rachunkowe Lublin, Biuro Rachunkowe Katowice czy Biuro Rachunkowe Gdańsk i Biuro Rachunkowe Poznań, które służą pomocą przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych w całej Polsce.