Spółka cywilna to nic innego jak osoby fizyczne prowadzące swoje działalność gospodarczą łączące się umową cywilno-prawną określającą głównie procentowy podział udziałów. Wspólników musi być minimum dwóch w umówie dodatkowo musimy zawrzeć:

  • nazwę spółki
  • adres spółki
  • informację czym spółka będzie się zajmować
  • udział w zyskach i stratach

Dobra umowa spółki gwarantuje dobre relacje i określa zasady podziałów zysków czy nawet obowiązków. Spółka dostaje nowy NIP i nowy Regon natomiast rozliczenia w przypadku PIT każdy ze wspólników składa oddzielnie jakby prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.

W spółce cywilnej płacimy podatki takie jak w działalności gospodarczej. Musimy tez pamiętać że to nie jest spółka prawa handlowego jak np. sp. z o.o. i tu odpowiadamy całym majątkiem osobistym.

Reasumując spółka cywilna służy do mało ryzykownych przedsięwzięć, plusem jest że płacimy tylko jeden podatek np. liniowy 19% gdzie w przypadku sp. z o.o. musimy zapłacić podatek CIT 9% przy obrocie do 2 mln euro lub 19% w pozostałych przypadkach, do tego dochodzi nam jeszcze podatek PIT.

Spółkę należy zgłosić w CEiDG oraz poinformować Urząd Skarbowy na jakich zasadach będziemy działać. Przeważnie robi to księgowa lub księgowy, także zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z oddziałem lub infolinią – wszystkie sprawy załatwiamy online.